Potřebujete sepsat knihu? Pak potřebujete ghostwritera

Občas se stane, že máte skvělý příběh. Například svůj vlastní. A máte možná i smlouvu s nakladatelem, takže byste příběh chtěli vydat. Zbývá jej už jen ... ano, napsat. Samozřejmě byste to zvládli levou zadní, jenže to má své problémy. A právě tohle je chvíle, kdy má na scénu přijít ghostwritter, někdo, kdo za vás celou věc sepíše a pak se ze scény zase vypaří. Bez fanfár, jedinou památkou na něj je řádně napsaná kniha pod vaším jménem a faktura s jeho iniciálami.

Možná vás už napadlo, kde všichni ti herci, masoví vrahové, politici a další zaneprázdnění lidé sehnali čas a schopnosti k tomu, napsat knihu shrnující jejich myšlenky nebo život. Inu, právě takhle. Sehnali si schopného ghostwritera, který je procesem tvorby rukopisu provedl. A tím také za peníze pro ně oddřel tu černou a nezáživnou práci, kterou bychom mohli shrnout jako "digitalizace příběhu" - tedy přepis vašeho příběhu z vaší hlavy na papír, respektive do digitálního souboru, ze kterého váš vydavatel udělá vaši knihu. 

Tady se sluší dodat, že ghostwriter není vydavatel, ale zkušený autor, který vám knihu vytvoří - její vydání už je na někom jiném. Práce ghostwrittera je vydestilovat vaše myšlenky, váš příběh a udělat z něj to, co je třeba: tklivou romanci, průvodce po vaší ekonomické teorii, úderný životopis ostříleného válečníka nebo jemnou knihu vzpomínek slavného herce. Tak, jak je potřeba. 

Takže, co ghostwriter dělá a jak spolupráce s ním funguje:

  • Vytvoří s vámi kostru knihy a shodnete se, jak má kniha vyznívat
  • Pomůže vám s psaním knihy, dozoruje psaní, případně vás honí, aby se psaní posouvalo tak, jak je potřeba. Dělá vám oponenta vašich vlastních textů. 
  • Nebo, a to je velmi časté, rovnou za vás píše tak, že pomocí rozhovorů s vámi sestavuje to, co v knize má být a z toho dělá ucelený text ve zvoleném žánru. 
  • Zajistí věcnou a faktografickou oponenturu. 

Co ghostwriter není

Nepleťte si jej s copywriterem, tedy s člověkem, který vám napíše článek nebo nějaký obecný text (například návod k výrobku). To dneska dělá kde kdo, na to nepotřebujete ghostwritera - na to vám stačí mechanicky zkušený autor, který sepíše zadaný text. Chcete to jednodušeji? Ghostwriter píše knihu vaším jménem, copywriter píše cokoliv jiného...

Jak se platí

Placení probíhá nejčastěji na bázi hodinové sazby, případně kombinace fixní částky za zpracování knihy plus hodinová sazba za komunikaci s klientem, tedy za rozhovory s ním. To proto, aby na obou straných bylo zajištěno, že všechno "odsýpá", jak má. 

Reference

A to je zajímavý bod. Jaké mám reference? Mám, ale smlouva je smlouva, odvolávat se na ně nemohu. Ale když se tu porozhlédnete, najdete celou řadu mojí tvorby, takže si můžete udělat představu, zda pro váš záměr budu ten pravý. Krom toho se musím přiznat, že zakázky beru především podle toho, zda mě věc zaujme, takže si dopředu na rovinu řekneme, zda má pro obě strany smysl do vašeho tématu jít a zda mu mohu být něco platen. 

Kontakt

Ideálně prvotní nástin emailem na patrick.zandl zavináč marigold.cz - následně se můžeme sejít, telefonovat, skypovat, jak bude třeba, tyto kontakty sem nedávám jen proto, aby se nepovalovaly po webu a nesloužily jako zdroj pro spamery. 

V každém případě platí, neváhejte se zeptat, neváhejte napsat.